Технологија

4 лаптоп комјутери за бизнис, кои не се MacBook

Напишано од martin

Кога Apple започна со MacBook Air на почетокот на 2008 година, тоа беше менувач на играта во светот на технологијата. Една деценија подоцна, MacBook сеуште го држи тој примат на лидер во својата област, но мора да признаеме дека со појавија голем број на преносливи компјутери кои полека може да се држат со него.

Вие сеуште можете да го купите моделот на Apple, но сега постојат неколку алтернативи кои можеби се посоодветни за потребите на 2018. Еве ги петте најдобри опции!

HP Spectre x360 13

Дизајниран да се натпреварува со Apple во однос на квалитетот на изградбата, но со цена малку пониска за да добие поголема траектност меѓу масите, HP Spectre x360 го подигна својот изглед и има живописен дисплеј за навигација, со 2.7GHz Core i7 (седма генерација ) и 16GB RAM меморија, изграден со издржлива машинска алуминиумска шасија и е речиси два сантиметри потенок од својот претходник.

Lenovo Yoga Book

Како што е флексибилен, како што сугерира неговото име, многу е тешко да се утврди што е токму Yoga Book. Со остар и чист 10,1-инчен екран, првично е таблет. Меѓутоа, кога ќе го отворите, областа во која се наоѓа тастатурата е всушност дигитализатор со игла; истата страна исто така може да се користи како виртуелна тастатура. Тоа е исто така достапно во Windows и Андроид сорти, што го прави еден од најпознатите разноврсни понуди на пазарот, а да не зборуваме за еден од најевтините. Совршен уред за креаторите.

Microsoft Surface Laptop

Една од најдобрите – ако не и најдобрите лаптопи што ги направил Мајкрософт некогаш. Додека Apple размислува за она што на пазарот ќе му треба за пет до десет години по линијата, нејзиниот најголем ривал направи нешто што им служи на денешните потреби. Надворешноста има скапоцени, остри линии и доаѓа во разни четири бои (сина, бургундска, сребрена и златна) со полиран мат финиш.  Тастатурата е Alcantara ткаенина (луксузна велурна ткаенина) која е луксузна за лесно да се допира и брише.

Asus ZenBook 3

Ако е тоа што сакате да го избегнете тогаш ќе бидете сигурни дека Asus Zenbook 3 е уште потенок од MacBook и тежи само 190 грама. Меѓутоа, ако сте загрижени дека неговиот недостаток на тежина и длабочина е еднакво на слабоста, ќе бидете уверени од аеропластичната алуминиумска легура – металот кој е за 50 проценти посилен од типичниот алуминиум. Овој лаптоп има прекрасен 12,5-инчен Full HD дисплеј и моќен Intel Core i7 процесор.

За авторот

martin