Бизнис совети

5 мали промени кои ќе ве направат попродуктивен

Напишано од martin

Дали некогаш сте сакале да го насочите вашиот живот кон нешто и да ги игнорирате некои работи? Може да биде тешко да се тргнат сите работи кои ви го одвлекуваат вниманието во современиот свет, од телефони до паметни телефони, кои ви се вртат на секои две секунди. Но, се уште постојат начини да се пресече низ нередот и да ја зголемите ефикасноста.

Исклучете ги известувањата

Потребно е просечно 15 минути за да се опоравите од прекин од 1 минута. Колку пати вашиот телефон зуи во текот на денот? Исклучи ги сите непотребни известувања – особено меилот и социјални медиуми. Потоа можете да почнете да обрнувате внимание на тие работи кои че ги одберете. Ќе бидете изненадени од тоа колку повеќе фокус ќе имате.

Прошетај и зборувај

Вежбањето ги ослободува ендорфините, нè прави посреќни и ги одржува нашите тела активни и здрави – а исто така го подобрува нашиот мозок. Активноста на мозокот се зголемува по 20-минутната прошетка, а промената на сценографијата исто така може да ни помогне да размислуваме креативно.

Останете хидрирани

Човечкиот мозок е составен од 75% вода, па дури и благата дехидрација може да влијае на нашите ментални перформанси, како и нашето расположение и физичка енергија. Ако се чувствувате слабо, можеби нема да ви треба кафе, туку вода.

Елиминирање на мали одлуки

Нашата способност да донесуваме одлуки е депонирачки ресурс. Колку повеќе одлуки треба да ги донесеме, толку побрзо ќе достигнеме замор на одлуката. Затоа одлуката што треба да се има за вечера на крајот на денот е толку исцрпувачка, а исто така и зошто продавачите на автомобили поставуваат толку многу прашања. Не трошете ја вашата одлука за енергија на тривијални одлуки. Барак Обама и Ајнштајн секогаш го носеа истиот костум – една помалку одлука да се направи.

Исклучете се, наполнете се

Работата се проширува за да го пополни времето што е на располагање. Работењето на повеќе часови не значи дека ќе имате повеќе направено, тоа значи дека повеќе време ќе го работите тоа. Дај си дефинитивно крајно време кога ќе ја напуштиш работата – ментално и физички. Направете нешто што всушност ве надополнува, па можете да се вратите со нова енергија и идеи. Полнењето не е луксуз, тоа е гориво за вашата продуктивност.

За авторот

martin