Пијалоци

5 причини за веднаш да се напиете едно кафе

Напишано од martin

За вас одвоивме 5 причини кои веројатно не сте ги знаеле за кафето и кои веднаш ќе ве натераат да се напиете едно.

Ги подобрува мозочните функции

Сигурни сме дека пред доаѓањето во канцеларија секогаш пиете кафе. Не само што тоа ќе ве расони, туку ќе ги подобри и вашите мозочни функции.

Го подигнува крвниот притисок

Сите оние кои имаат проблем со нискиот притисок треба да конзумираат кафе. Кафето се препорачува и на оние кои што патат од тахикардија и неправилно работење на срцето.

Ја победува главоболката

Ако ве боли главата, заборавете на штетните лекови и напијте се едно кафе. Кофеинот е тој кој ја ублажува болката.

Го намалува стресот и депресијата

Докажано е дека кафето е одличен антидепресив кој ќе ве смири и ќе ја ублажи депресијата и акциозноста. Сите оние кои се под влијание на голем стрес, треба да конзумираат кафе.

Подобра меморија

Кажавме дека кафето ја зголемува концентрацијата, но тоа исто така и ви го подобрува памтењето.

За авторот

martin