Водич за патување

Есенцијален водич за посета на Солун

Напишано од Mr. M

Солун е градот кој важи за еден од најубавите во цела Грција, а доказ за тоа е големиот број на прошетки кои ги прават нашите македонци. Еден од најозборуваните градови во далечната историја кој во 20-тите години од минатиот век е целосно обновен. Голем број на улици, паркови, трговски центри, стари автентични куќи, сето ова прави Солун да е рамо до рамо со напознатите светски метрополи. Минатото и сегашноста се судираат во градските таверни, ресторани, луксузни барови и клубови. Преполни улици и кафулиња со дотерани луѓе, тоа е краткиот опис за Солун.

Што да видите во Солун…

Во Археолошкиот музеј се наоѓаат уметнички дела, како и ископини од поголемиот регион на Македонија. Потоа може да се посети Византискиот музеј кој работи од 1994 година. Lefkos Pirgos, или Белата кула е симбол на овој град. Не можете да ја промашите бидејќи таа се наоѓа во близината на Универзитетскиот центар. Изградена е во 15 век и едно време служела како затвор. За време на византискиот период, голем број на цркви се изградени во Солун, а една од најпознатите која е и заштитена од UNESCO, е Agia Sofija.

Централната зона

Централните плоштади се Платиа Аристотел, кој се протега до морето, обезбедувајќи извонреден поглед на планината Олимп (домот на античките богови), што може да се види кога е апсолутно јасно, и Плата Елефтеријас. Плоштадот на Аристотел бил дизајниран од страна на францускиот архитект и урбанистички планер Ернест Хебрард, откако големиот пожар уништи голем дел од Солун во 1917 година. Формата на денешницата била формирана во 1960-тите, кога биле завршени зградите на Палатата Електра и Кино Олимпија.

Кога сте во Солун, не пропуштајте да ги посетите овие два плоштади, што е практично невозможно, полни со кафулиња, ресторани и радосни луѓе, а од таму се протегаат двете најголеми трговски улици, Егнација и Цимиски. Ladadika е област која е пандиан на атинскиот Psiri, во која се сместени многу барови, кафулиња, бистро, ресторани и таверни. Каламарија е модерна област на источниот раб на градот, со поглед на големата марина и заливот Термикос. Постои зелен парк над морето и бројни ресторани, барови и кафулиња.

Што да пробате во Солун…

Грците сакаат да јадат и се одлични гурмани. Вие не треба да пропуштите trigon panooramatos, кој е еден вид триаголно пециво со различни пополнувања. Не ја пропуштајте питата, сирењето на скара, мафини со многу морска храна, многу свежи специјалитети од морето, пржени тиквички и многу повеќе. Препорачливо е да го посетите мезе барот на Моливос, како и рестораните Семприко, Магиреј, Миа Фета Бар, Агиоли или Папаруна.

Каде да останете…

Ако се сомневате каде да останете кога сте во Солун, без разлика дали престојувате подолго или сте на пат кон понатамошни дестинации, останувате само кратко, нашата препорака е да го посетите малиот луксузен бутик хотел, Superior One Boutique Hotel. Внатрешноста на хотелот е современа со елементи од индустриски стил, а сите атракции во Солун се достапни преку кратка прошетка. Хотелот е навистина одличен и нема да згрешите.

За авторот

Mr. M