Економија

Гејтс се уште најбогат во светот, Трамп падна за 220 места

Напишано од Нино

Ко-основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс повторно се најде на првото место на листата на најбогати милијардери во светот според магазинот „Форбс“.

Гејтс води на листата со проценето богатство од 86 милијарди долари, а го следи шефот на „Беркшир Хатавеј“, Ворен Бафет со проценето богатство од 75,6 милијарди долари.

На листата на првите десет најбогати во светот доминираат Американци, од кои многумина работат во технолошката индустрија, вклучувајќи го и основач на „Amazon“, Џеф Безос на позиција три, основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг на петтото место и ко-основачот на „Оракл“ Лери Елисон, кој е седми.

„Популацијата на милијардери во светот се зголеми за 13 отсто во минатата година за 2.043 луѓе, што е најголем годишен раст во последните 31 година, од кога списанието започна да ја составува оваа листа“, соопшти „Форбс“.

Се тврди дека на листата најмногу милијардери има во САД – 565, што е резултат од растот на вредноста на американската берза по победата на Трамп на претседателските избори во ноември 2016-та година, Кина е втора со 319 милијардери, а Германија е на третото место со 114.

Самиот Трамп, сепак, падна за 220 места на листата и сега го зазема 544-то место со богатство кое се проценува на 3,5 милијарди долари.

„Четириесет отсто од богатството Доналд Трамп е во врска со „Трамп кулата“ и осум згради во рамките на една милја околу зградата“, вели Форбс.

Меѓу останатите 10 најбогати места на списокот има за Амансио Ортега, сопственикот на шпанскиот синџир за облека „Зара“, кој е на четвртата позиција, потоа мексиканскиот телекомуникациски магнат Карлос Слим на шестото место, браќата Кох, Чарлс и Дејвид, се осмото и деветтото место, а десеттиот е поранешен градоначалник Њујорк и основач на „Блумберг“, Мајкл Блумберг.

Вака изгледа листата на десетте најбогати луѓе во светот:

1. Бил Гејтс – 86 милијарди долари

2. Ворен Бафет – 75,6 милијарди

3. Џеф Безос – 72,8 милијарди

4. Амансио Ортега – 71,3 милијарди

5. Марк Цукерберг – 56 милијарди

6. Карлос Слим – 54,5 милијарди

7. Лари Елисон – 52,2 милијарди

8. Чарлс Кох – 48,3 милијарди

9. Дејвид Кох – 48,3 милијарди

10. Мајкл Блумберг – 47,5 милијарди долари.

Denar.mk

За авторот

Нино

Нино е алфа и омега за техничкиот дел, неговата работа е одржувањето на моторот кој го движи Friday. Кога не работи на Friday обично дизајнира сајтови во Why Not Communications, прописно навлечен на сите серии кои вклучуваат магии и змејови обожава кафе и музика. Доколку нешто не функционира на Friday како би требало или вашиот банер доцни со поставување тој е човекот кој би требало да го обвините :)