Кариера

Извонредниот живот на милијардерот филантроп – Дејвид Рокфелер

Напишано од martin

Дејвид Рокфелер бил типичен модерен ренесансен човек. Научник, воен ветеран, корпоративен гигант и филантроп, постојат неколку области во јавниот живот на Америка, кои биле недопрени од него. И, како последна од неговата генерација во едно од најпознатите светски семејства, неговата приказна е уште поизразена. За да го разберат неговиот живот и извонредна кариера, тука е сè што треба да знаете …

Кој беше тој?

Дејвид Рокфелер беше најмладиот и последен преживеан внук на визионерскиот нафтен бегем и првиот милијардер на Америка, Џон Д. Рокфелер. Наследник на легендарното семејно богатство, тој почина на 20 март 2017 година на 101-годишна возраст и беше најстариот милијардер во богатата листа на таа година. За време на овој период беше забележано дека тој натрупал 3,3 милијарди долари во текот на својот живот.

Во текот на неговиот професионален живот, тој бил банкар, филантроп, претседателски советник и бил единствениот од петте синови на Џон Д. Рокфелер, кој ја поминал целосно кариерата во корпоративниот свет.

Дејвид Рокфелер е роден на 12 јуни 1915 година во Њујорк. Тој присуствувал на Факултет за наставници на Колеџот на Колумбија во Линколн и заработил диплома за наука од Харвард колеџот во 1936 година. За да го додаде својот импресивен запис, тој исто така се запишал на Лондонската школа за економија и добил докторат по економија од Универзитетот во Чикаго – институт што го основал неговото семејство.

FILE – In this April 31, 1981, file photo, David Rockefeller poses for a photograph. The billionaire philanthropist who was the last of his generation in the famously philanthropic Rockefeller family died, Monday, March 20, 2017, according to a family spokesman. (AP Photo/D. Pickoff, File)

По завршувањето на студиите, тој кратко работел како секретар за градоначалник на Њујорк, Фиорело Х. Лагуарјан, меѓутоа, пет месеци по бомбардирањето на Перл Харбор, тој се приклучи на армијата на САД. По завршувањето на Втората светска војна, Рокфелер ја започнал својата кариера во финансии и се приклучил на Chase National Bank – делувајќи како претседател, постар заменик-претседател, претседател или извршен директор за време на неговиот 35-годишен мандат во компанијата. Тој создал глобална финансиска пенетрација, зголемувајќи ги странските гранки од 11 на 73 во шеесеттите години, патувајќи во повеќе од 100 земји и акумулирајќи околу 150.000 имиња во електронски Rolodex. Една од неговите главни филозофии била дека помошта на странските економии ќе создаде клиенти за американските производи – за таа цел Chase стана првата западна банка која отвори канцеларии во Москва и во Пекинг.

Дека тој ги надмина ривалите, скандалите и притисокот на бордот за пензионирање на 65-годишна возраст, илустрира колку е влијателен и успешен. Тој, исто така, беше клучна фигура во спојувањето на Chase и компанијата на Банката на Менхетен – договор што резултираше со раѓањето на Chase Manhattan Bank.

Поради неговото меѓународно искуство, Рокфелер исто така беше доверенник на неколку светски личности, меѓу кои и Денг Ксијаопинг, Нелсон Мандела, Хенри Кисинџер… Настрана од политиката, тој исто така беше влијателен во изградбата на големите недвижнини во Њујорк. Рокфелер, заедно со својот брат, гувернерот Нелсон, како сопственици на Downtown-Lower Manhattan Association, играл составен дел во изградбата на Светскиот трговски центар (за време на нивниот развој, секоја од кулите близначки беше најавена како “Давид” и “Нелсон” од страна на медиумите) и областа на Волстрит за време на шеесеттите и седумдесеттите.

Слично на неговиот дедо, Дејвид Рокфелер бил и познат филантроп. Пред 12 години, тој донирал 225 милиони американски долари на Фондот за браќа Рокфелер – организација која тој и неговите браќа ја основаа во 1940 година со цел да се промовираат општествени промени низ светот.

“Ниту еден поединец не придонесе повеќе за комерцијалниот и граѓанскиот живот на Њујорк во подолг временски период од Дејвид Рокфелер”, изјавил Мајкл Блумберг, поранешен градоначалник на градот.

Визионер, трагач и светска личност, приказната на Дејвид Рокфелер е онаа која никогаш не може да се имитира.

 

За авторот

martin