Кариера

Како Роман Абрамович го направи своето прво богатство…

Напишано од martin

Едно од најчестите прашања, каде ли започна целото богатство на еден од најпознатите руски олигарси?

Роман Абрамович стана ексремно познат на јавноста во 2003 година, кога го купи англискиот фудбалски клув Челзи и го направи еден од најмоќните тимови во светот. Неговото богатсво денеска е околу 5,8 милијарди фунти, и важи за еден од најбогатите луѓе на планетата земја. Сепак, и покрај големиот успех и слава која тој ја има, тој сеуште е во голема мера надвор од очите на јавноста, оставајќи многумина да се прашуваат како стигнал ој до своето богатство.

Голем број можеби го знаат неговото име, но малкумина ја знаат неговата приказна.

Абрамович го поминал раниот живот во регион што е далеку од богатството на неговиот сегашен дом во Лондон, Најтсбриџ. Тој станал сираче уште на рана возраст, бидејќи Ирина и Аркадиј, неговите родители починале кога тој имал само 4 години. Тој останал со неговите баба и дедо во Коми, темно подрачје во Сибир.

Во текот на неговите години, тој се откажал од фва факултета. Како пто вели тој самиот, никогаш не се сметал за добар студент. Без оглед на тоа, тој уште на млади години покажал дека има претприемачки дух. За времето додека тој служел во војската, тој успеал да направи профит од продажба на украден бензин на армиски офицери.

Иако било навистина тешко да се дојде до одреден профит во тоа време во Советскиот Сојуз, Абрамович успеал да дојде до профит продавајќи гумени патики од својот стан во Москва. Овој потфат се покажа успешен за русинот, сепак тој сакаше многу повеќе.

Откако се оженил со неговата прва жена Олга, Абрамович ги користел 2000 рубли кои неговите не-родени родители му ги дале како свадбен подарок. Тој овие пари ги инвестрал со тоа што ги зголемил своите акции за да ги вклучи забранетите предмети, како што се парфеми и дезодоранси. Нелегално? Да. Профитабилно? Апсолутно.

По неговиот огромен успех со шверцот, тој тогаш можеше да се осмели да произведе пластични играчки, автомобилски делови и други бизниси, кои се движеа од свињарски фарми и регрутирање телохранители.

Благодарение на советскиот премиер Михаил Горбачов олабавување на оковите од приватизацијата во Унијата, Абрамович конечно беше во можност да ги направи своите бизниси законски, што резултираше со подем на неговиот профит. Всушност, тоа не го спречи да го прекрши законот, а во раните деведесетти тој беше уапсен за кражба на државен имот – користејќи лажни документи за кражба на воз полн со 55 танкери со дизел. Но, и покрај ова, обвиненијата беа паднати, а само три години подоцна, откако станаа десната рака на Борис Березовски, неговото богатство се промени.

Во тоа време Березовски не само што водеше автомобилска компанија во државна сопственост и државниот производител на автомобили Лада, но исто така беше клучен член во внатрешниот круг на претседателот Борис Елцин, а преку него Абрамович доби пристап до една од највлијателните поединци на својата земја – неопходност ако сакавте да направите профит во пост-советска Русија. Во рок од една година од нивниот состанок, Абрамович се пресели во стан во Кремљ.

Како резултат на тоа, тој брзо стана голем играч во највисоките кругови, а тоа беше за време на бруталниот изум на индустриските средства на Советскиот Сојуз, кога ги направи своите први милијарди, особено преку купувањето на големата нафтена компанија Сибнефт. Благодарение на руската контроверзна програма за заеми за акции и фактот дека претседателот Елцин го приватизира Сибнефт, и Березовски и Абрамович успеаја да го купат бизнисот за само 100 милиони американски долари, и покрај нејзината пазарна вредност од 600 милиони американски долари.

Ова ја создаде основата на огромното богатство на Абрамович за кое знаеме денес, а кога прв го продаде својот влог на Сибнефт пред 14 години, се ракува со 1,8 милијарди фунти.

Значи, иако многумина може да го видат преку вознемирувачки очи, несомнено е дека неговата приказна е единствена, потекнувајќи од општество каде што профитот е забранет, а тој се претвора во еден од најгрдни и успешни поединци на светот.

За авторот

martin