Uncategorized Економија Спортски вести

Листа на најплатените фудбалски тимови и играчи за 2016

Напишано од Нино

Манчестер Јунајтед е главен кај тимовите, додека кај играчите вечната битка помеѓу Меси и Роналдо продолжува.

Целата листа во продолжение, а сумите се во фунти и долари –

Топ 20 најплатени тимови – неделно

1. Manchester United – £110,000 GBP (approximately $138,000 USD)
2. Barcelona – £108,000 GBP (approximately $135,500 USD)
3. Manchester City – £104,000 GBP (approximately $130,500 USD)
4. Real Madrid – £97,000 GBP (approximately $122,000 USD)
5. Chelsea – £86,000 GBP (approximately $108,000 USD)
6. Paris St-Germain – £86,000 GBP (approximately $108,000 USD)
7. Bayern Munich – £80,000 GBP (approximately $100,000 USD)
8. Juventus – £76,000 GBP (approximately $95,000 USD)
9. Arsenal – £71,000 GBP (approximately $89,000 USD)
10. Liverpool – £57,000 GBP (approximately $71,500 USD)
11. Roma – £56,000 GBP (approximately $70,000 USD)
12. Tottenham – £51,000 GBP (approximately $64,000 USD)
13. Atletico Madrid – £49,000 GBP (approximately $61,500 USD)
14. Inter Milan – £47,000 GBP (approximately $59,000 USD)
15. West Ham – £43,000 GBP (approximately $54,000 USD)
16. Everton £41,000 GBP (approximately $51,000 USD)
17. Leicester £40,000 GBP (approximately $50,000 USD)
18. Southampton – £39,000 GBP (approximately $49,000 USD)
19. Dortmund – £38,000 GBP (approximately $48,000 USD)
20. Crystal Palace – £37,000 GBP (approximately $46,000 USD)

Топ 10 најплатени фудбалери – неделно

1. = Cristiano Ronaldo – Real Madrid £365,000 GBP (approximately $458,000 USD)
1. = Lionel Messi – Barcelona £365,000 GBP (approximately $458,000 USD)
3. Gareth Bale – Real Madrid £350,000 GBP (approximately $439,000 USD)
4. Hulk – Shanghai SIPG £320,000 GBP (approximately $401,000 USD)
5. Paul Pogba – Manchester United £290,000 GBP (approximately $364,000 USD)
6. Graziano PelleShangdong Luneng £273,000 GBP (approximately $342,000 USD)
7. = Ezequiel LavezziHebei China Fortune £260,000 GBP (approximately $326,000 USD)
7. =Wayne Rooney – Manchester United £260,000 GBP (approximately $326,000 USD)
9. Neymar Jr. – Barcelona £258,000 GBP (approximately $324,000 USD)
10. Zlatan Ibrahimovic – Manchester United £250,000 GBP (approximately $314,000 USD)

За авторот

Нино

Нино е алфа и омега за техничкиот дел, неговата работа е одржувањето на моторот кој го движи Friday. Кога не работи на Friday обично дизајнира сајтови во Why Not Communications, прописно навлечен на сите серии кои вклучуваат магии и змејови обожава кафе и музика. Доколку нешто не функционира на Friday како би требало или вашиот банер доцни со поставување тој е човекот кој би требало да го обвините :)