Пијалоци

Најскапото јапонско виски – YAMAZAKI

Напишано од Mr. M

Дали ви се верува дека едно ретко шише од јапонското виски Yamazaki е продадено за неверојатни 298.879 дилари? Да, на сите оваа сума ни изгледа неверојатна, но вистинските љубители на овој пијалок, често имаат желба да платат големи суми на пари за ваков редок примерок.

Ова Yamazaki виски созревало 50 години, а тоа го прави инзвонредно и уникатно. Тоа доаѓа во ексклузивно дрвено пакување. Ова виски има богата, зрела арома која не потсеќа на зрело овошје, а зад себе остава еден свиленкас вкус. Yamazaki sing malt се прослави за време на International Spirits во 2003 година, кога доби огромен број на пофалби за уникатните ароми.

За авторот

Mr. M