Пијалоци

Петок значи мамурлак, така да добро е што имаме лек за следното утро

Напишано од Пјер

Многумина од нас имале мамурно утро после цела ноќ забава. Афтерка во петок, и сабајле се чуствувате уморно. А мамурлук значи забава со многу алкохол. Вообичаено сабајле ни се случува да имаме главоболка и мачнина. Во ред е, нема проблем, најдовме интересно решение.

Hangover-от претставува силна главоболка поради прекумерниот алкохол. Постојат и други симптоми кои вклучуваат вртоглавица, поспаност, замор, гадење и сува уста.  Намалувањето на телесните течности влијае на мозокот и сетилата, поради кои имаме проблеми со концентрацијата, чувствителност на светлина и звук. Исто така се јавува потење, анксиозност, надуеност.

Пиењето вода, јадење и одмор после мамурлакот се основните работи кои треба да се направат.  Меѓутоа постојат и многу есенцијални масла кои помагаат за да се надмине оваа состојба. Тука пред се мислиме на кокосовата вода, грејпфрутот и лимонот.

Но да не должиме многу, посетете ги експертите од oilswithg и дознајте нешто повеќе на тема маурлак. Сепак, денес е Петок.

 

За авторот

Пјер