Водич за готвење Фитнес

РЕЦЕПТ за спремно тело за плажа: Home-made протеински барови со чоколадо и путер од кикирики!

Напишано од Пјер

Овие протеински барови кои може да ги приготвите сами дома имаат совршен вкус; исто како да го јадете вашиот омилен десерт – само без вината која ја чувствувате од кога ќе го изедете! Главните состојки на овој рецепт е путер од кикирики и whey протеин од чоколадо.

СОСТОЈКИ:

 • 2 дози Whey  протеин со вкус на чоколадо  (За овој рецепт е користен протеинот – Gold Standard by Optimum Nutrition)
 • 3 лажички путер од кикирики (За овој рецепт е користен – MyProtein – Peanut Butter)
 • 130 грама овесни снегулки
 • 5 белки
 • 3 банани со средна големина
 • 150 ml нискомаслено млеко
 • 1 лажичка цимет
 • 2 големи лажици мед

brown800

 

ИНСТРУКЦИИ ЗА ПРИГОТВУВАЊЕ:

Загрејте ja рерната на 350°.

Ставете го овесот во блендер и блендирајте го додека не ставе во форма на прав. Потоа, во длабок сад ставете го овесот и додадете го циметот и Whey протеинот од чоколадо. Следно, додадете го и путерот од кикирики и мешајте додека го правите тоа.

Изгмечете ги бананите и додајте ги во оваа смеса заедно со белките и медот. Продолжете да мешате добро. На крај, додадете го млекото и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

Нанесете ја смесата на 9×9 или 9×13 намачкана тава. Исто така може да користите и тава со паргамент хартија (попозната како хартија за готвење/печење).

Печете 15 до 20 минути. Потоа извадете ги и оставете ги баровите да се оладат и пресечете ги на 6 рамномерни барови. Исто така може да ги пресечете и на 8 делови ако преферирате понискокалорични барови.

Ако користите 9×9 тава, баровите може да бидат погусти. Времењето на готвење може да варира.

Интересно:  Сакате дефинирани 6 pack стомачни ? Елиминирајте ги овие 3 ГОЛЕМИ грешки

НУТРИТИВЕН СОСТАВ:

По порција:

 • Калории – 374 kcal
 • Протеини – 23,5 грама
 • Јагленохидрати – 42 грама
 • Масти – 8 грама

GOLD STANDARD BY OPTIMUM NUTRITION и MyProtein Peanut Butter може да ги најдете во продавницата наPolleoSport!

А не заборавајте и на нашиот најдобар пријател Нутрибулет, и нивната моментална понуда која не се пропушта, и која гласи- Nutribullet во златна боја со подарок Апарат за палачинки, за само 4.990 ден!

За авторот

Пјер