Водич за готвење

Совет од нутриционистите: Совршен појадок за оние кои сакаат да ослабат

Напишано од Нино

Иако сте мислеле дека е во ред да јадете леб за појадок, сте се излажале.

Во последно време постојат многу исхрани и диети кои препорачуваат дека лебот е сосема во ред да го јадете во одреден дел од денот, поточно, наутро, кога ќе станете, смеете се да јадете. Нормално, можете вие да јадете се што ќе посакате, но ако сакате здрав организам и ако сакате да ослабите, тогаш заборавете го лебот.

Тим од нутриционисти откри како би требало да изгледа еден совршен појадок:

– 10 -15 гр масти

– 25 гр влакна

– 13-20 грама протеини

Односно, помешајте житарки со костенливо овошје, лешници, бадеми и овошје. Не морате стриктно да се држите до грамажата, но нека вашиот појадок биде заснован на тоа. Заборавете на обичното млеко со кое ќе го прелиете сето ова, туку набавете соино млеко.

Denar.mk

За авторот

Нино

Нино е алфа и омега за техничкиот дел, неговата работа е одржувањето на моторот кој го движи Friday. Кога не работи на Friday обично дизајнира сајтови во Why Not Communications, прописно навлечен на сите серии кои вклучуваат магии и змејови обожава кафе и музика. Доколку нешто не функционира на Friday како би требало или вашиот банер доцни со поставување тој е човекот кој би требало да го обвините :)