Метрополи

10 најбарани дестинации според Гугл за оваа година

Напишано од Mr. N

Секоја година, во средината на Декември, социјалниот гигант Гугл објавува листа на која се прикажани најбараните дестинации за годината која поминала.

Оваа година, покрај бараните листи за најпознатите личности, како и настани, Гугл ги откри 10-те најбарани туристички дестинации за 2018 година.

Користејќи го терминот ” летови за “, светското првенство имало големо влијание, така што Москва стана една од најбараните локации за оваа година. На второ и трето место се најдоа Киев и Тенерифе, надополнети со тропските дестинации Севилја, Гран Канарија и Шри Ланка, како и изненадувачките локални места Пакистан, Ланарка, Даламан и Женева, заокружувајќи ги првите 10 места.

Целосната листа може да ја видите во продолжение:

1. Москва, Русија

2. Киев, Украина

3. Тенерифе, Шпанија

4. Севилја, Шпанија

5. Гран Канарија, Шпанија

6. Шри Ланка

7. Даламан, Турција

8. Пакистан

9. Ланарка, Кипар

10. Женева, Швајцарија

Гугл го потврди светското првенство во Русија како едно од најбараните термини за оваа година, проследено од страна на прекрасната Меган Маркл и Големата свадба на принцот Хари и Меган.

 

За авторот

Mr. N