Економија Кариера

10-те најбогати славни личности според Форбс се…

Напишано од Nikola

Пред крајот на секоја година, магазинот Форбс објавува листа на најбогатите луѓе од различни домени.

Оваа година, листата на најбогати личности веројатно не е тоа што го претпоставуваа сите, бидејќи е сосема различно. Џорџ Лукас се најде на врвот на оваа листа, заедно со голем број на менаџери, филмски режисери, глумци, спортисти и продуценти од музичката индустрија.

Десетте најбогати луѓе се оценуваат со посебна методологија според Форбс, која вклучува приходи, приватни акции, јавна сопственост, уметнички дела и недвижни имоти.

Погледнете низ следната галерија за кои личности станува збор

1. Џорџ Лукас – 5.4 милијарди долари

2. Стивен Спилберг – 3.7 милијарди долари

3. Опра Винфри – 2.8 милијарди долари

4. Мајкл Џордан – 1.7 милијарди долари

5. Кајли Џенер – 900 милиони долари

6. Џеј-Зи – 900 милиони долари

7. Дејвид Коперфилд – 875 милиони долари

8. Шон Комбс – 825 милиони долари

9. Тајгер Вудс – 800 милиони долари

10. Џејмс Патерсон – 800 милиони долари


 

За авторот

Nikola