Спорт

2 милијарди евра за само една недела… Колку пари се вртат во трансфер перидот во фудбалот?

Напишано од Mr. M

Помина само една недела откако започна летниот трансфер период во фудбалот, а веќе фудбалските клубови од најдобрите лиги на светот успеаа да потрошат повеќе од 2 милијарди евра.

Два трансфери кои се направени до сега влегуваат меѓу најголемите во историјата, а еден од нив е 19 годишниот Жоа Феликс кој од Бенфика замина во Атлетико Мадрид за 126 милиони евра. Според ова може да се види дека ова лето најверојатно ќе се рушат уште рекорди во светот на фудбалот.

Реал Мадрид досега успеа да потроши 303 милиони евра за само седум дена.

За авторот

Mr. M