Одржување

4 совети доколку сакате чисти бели заби!

Напишано од martin

Белата и чиста насмевка е нешто што сите го сакаме, пред се поради тоа што тој привлекува внимание. Сепак, често нешто не спречува да го имаме тоа. Па поради тоа ви претставуваме 4 природни начини за да имате убава бела насмевка.

Сода бикарбона

Тоа е природно средство за полирање кое ќе ви помогне да ги исчистите забите.

Алое вера и глицерин

Помешајте:

  • Една чаша вода
  • пола шолља сода бикарбона
  • Мала лажица Алое вера
  • 4 мали лажици глицерин
  • Една лажица лимонов сок

Кора од портокал

Кората од портокалот е одличен начин за чистење на забите. Таа ги убива бактериите и прави забите да ви бидат бели.

Сусам

Земете шака сусам, малку џвакајте го и потоа пликнете го. После тоа само избијте ги забите!

За авторот

martin