Кариера

5 бизниси кои почнале со помалку од 10 000 долари, а денес се гигантски компании

Напишано од Mr. M

Едно од најчестите прашања кои си ги поставуваат младите е колку пари ни се потребни за да започнеме бизнис? Важно е да ги пресметате очекуваните трошоци за почеток пред да започнете бизнис, но знаете дека не мора да ви требаат многу пари за да ја искористат вашата идеја.

Денеска ќе ве запознаеме со неколку бизниси кои започнале со помалку од 10 000 долари, а денеска се гиганти.

Dell – Во 1984 година, Мајкл Дел го основа Dell Computer во својата соба во студентски дом на Универзитетот во Тексас, Остин. Имал само 19 години. Тој ја започнал компанијата со само 1000 долари и тоа веднаш една недела пред завршните испити. По одреден период почал да заработува до 80 000 долари месечно и го напуштил факултетот и не се вртил таму веќе никогаш. Четири години по лансирањето во студентската соба на Дел, компанијата излезе во јавноста. Во 1992 година, основачот стана најмладиот извршен директор досега што заработи ранг на Fortune 500. Мултинационалната компанија стана Dell Technologies по спојувањето во 2016 година со ЕМС корпорација. Dell Technologies има пазарна капа од 37 милијарди долари.

Pizza Hut – Дан и Френк Карни не биле претприемачи. Ниту еден брат не знаеше ништо за бизнисот со пица, но во 1958 година, тие, наводно, позајмиле 600 долари од нивната мајка за да отворат место за пица во Вичита, Кан. Само две недели пред да се отвори продавницата на Дан и Френк, тие успеаја да најдат некој што ќе ги научи како да направат пица. И покрај нивното неискуство, бизнисот беше хит. Браќата Карни на крајот започнаа со франшиза. По својата прва деценија во бизнисот, Pizza Hut порасна на 310 локации. Во 1971 година, ова стана број еден ланец на ресторани за пица во светот, според продажбата и бројот на ресторани. Во 1977 година, браќата ја продадоа компанијата на ПепсиКо за повеќе од 300 милиони долари. Pizza Hut сега е подружница на Yum Brands, која исто така е сопственик на KFC и Taco Bell. Pizza Hut работи има повеќе од 18.000 ресторани во повеќе од 100 земји.

Apple – Стив Џобс изгради бизнис кој ја револуционизира технолошката индустрија. Се започна со инвестиција од 1.350 американски долари. Во 1975 година, Џобс и неговиот пријател Стив Возниак ја започнаа Apple во гаражата на родителите на Џобс. Пред Џобс да умре од рак на панкреасот во 2011 година, тој остави оставина на иновации, вклучувајќи iPhone, iPad, iPod, iMac и iTunes. Епл е највредната компанија во светот, вредна повеќе трилиони долари.

Dominos – Во 1960 година, Том Монахан позајми 900 долари за да купи „ДомиНик“, продавница за слаби пици во Мичиген, со неговиот брат Џејмс. Додека Том се фрли во деловна активност, неговиот брат се умори од мелењето. Скоро една година подоцна, Џејмс својата половина од бизнисот ја тргуваше со Том за една Буба Фолксваген. Во 1965 година, Том стана единствен сопственик на бизнисот и го преименува во Доминос. Во 1998 година, Монахан се повлече во пензија и се откажа од сопственоста на компанијата на Беин Капил АД за околу 1 милијарда американски долари. Денес, Домино има над 16.500 продавници, вклучувајќи повеќе од 10,000 надвор од САД.

Nike – Најк започна како Блу Либон Спорт во 1964 година. Бил Бауерман и неговиот поранешен студент Најт, ја основаа компанијата со инвестиција од 1.200 американски долари. Најт се обидуваше да го тргне бизнисот – увезувајќи чевли за трчање од Јапонија – надвор од земјата. На состанокот за ручек, Најт му покажал на својот поранешен тренер чевли на Онитсука Тигар што неодамна ги добил, а на Бауерман му се допаднале чевлите толку многу што тој создал партнерство. Мултинационалната корпорација која започна со продажба на обувки, исто така дизајнира, произведува и продава спортска облека, добра, додатоци и опрема. Најк има пазарна капа од скоро 126 милијарди американски долари.

За авторот

Mr. M