Бизнис совети

5 работи кои што ги научивме од Џеф Безос

Напишано од Mr. M

Најбогатиот човек во светот помина долг пат откако го започна Амазон во 1994 година. Во 1994 година, тогашниот 30-годишен Џеф Безос остави зад се за да започне со Амазон во Сиетл. Сега, тој е најбогат човек на светот, со проценета нето вредност од 151,5 милијарди долари во времето на пишување.

Коосновачот и извршниот директор на Амазон е исто така обожавател на вселената и го започна Blue Origin со цел да ја истражи. Безос не се плаши да проба нови работи, а доказ за тоа е кога го купи “Вашингтон пост” во 2013 година.

Тој го живее својот сон

Тој го живее својот детски сон. Тој ја основа својата компанија за вселенски туризам ” Blue Origin” во 2000 година, неколку децении откако им рече на своите пријатели и професори дека сака да биде “претприемач во вселената” кога ќе пораснел.

Потомство

Посвојувањето е голем дел од неговата семејна приказна. Кога Безос бил многу млад, бил посвоен од неговиот очув Мигел Безос. Безос има четири деца со неговата поранешна сопруга Макензи: три сина и една ќерка, која беше усвоена од Кина.

Поминал долг и тежок пат

Кога бил тинејџер, тој работел во Мекдоналдс и започнал мал летен камп за основни школи, наречен Институт Сонце.

Возвраќа онаму каде што треба

Во 2011 година, тој донираше 15 милиони долари во училиштето каде што учел тој за изградба на центар за проучување на невролошки нарушувања.

Клиентите на прво место

Имате прашање или жалба за човекот на врвот? Само напишете меил на jeff@amazon.com. Кога е-поштата се наоѓа во неговото сандаче, Безос ја препраќа белешката до работникот кој е најдобро опремен за да се справи со барањето во насловот. Откако ќе се реши прашањето, членот на тимот испраќа преглед на она што се случило со Безос, за да знае дека проблемот е решен.

За авторот

Mr. M