Водич за готвење

7 причини зошто треба да јадете рукола

Напишано од The Gentleman

Руколата е најчестиот додаток во исхрана во последните години. Се комбинира со секое јадење буквално, но најмногу некако оди во салата на која и дава дополнителен шмек. Ние ја јадеме со јајца, во сендвичи, на пица, со месо..

Руколата е богата со минерали и витамини и има многубројни благодети за нашиот организам.

Еве 7 причини зошто треба да јадете рукола.

  • Уште во римското време руколата се сметала за моќен афродизијак
  • Руколата се препорачува на труднци, но и на доилките бидејќи ја зголемува лактацијата
  • Децата треба да јадат рукола поради јакнење на имунолошкиот систем и коските
  • Руколата го спречува појавувањето на канцер, ги јакне крвните садови, го намалува холестеролот во крвта
  • Редовното конзумирање на рукола доведува до нормализирање на организмот, го подобрува варењето и го јакнен ервниот систем
  • Руколата е одлична за оние што имаат чир или гастритис
  • Руколата содржи само 25 калории на 100 грама. Можете да јадете колку сакате.

Со овие неколку причини сигурно ќе сватите дека руколата е здрав зеленчук и корисен и ќе морате да го јадете.

За авторот

The Gentleman