Спортски вести

80 милиони фунти по сезона… Ливерпул и Најк испишаа историја

Напишано од Mr. M

Актуелниот европски и светски шампион, Фудбалскиот клуб Ливерпул го потпиша најголемиот спонзорски договор во историјата на британскиот фудбал. Она што се зборуваше сега е официјално, од следната година Ливерпул ќе го има Најк како свој технички спонзор, при што следуваат 80 милиони фунти по сезона. Тоа е пет милиони повеќе од Манчестер Јунајтед, кој има договор со Адидас до 2025 година.

Јасно е дека ова се должи на огромната разлика во резултатите на двата клуба во последните години и доминацијата на Ливерпул во најголемото ривалство во англискиот фудбал.

Ливерпул пропадна во првите три со оваа зделка, Најк плати на Барселона 100 милиони фунти, два повеќе од Адидас на Реал Мадрид. Во топ 5 е Сити, со Пума, нивниот технички спонзор е 65 милиони, Арсенал одзема 60 милиони од Адидас. Во првите 10 се Челси, кој има ист договор со Најк како Арсенал со Адидас, а на топ списокот се затвора Јувентус со 46 милиони од Адидас и Баерн, на кои Адидас плаќа 42,5 милиони.

За авторот

Mr. M