Економија

Apple одбиле понуда за купување на Тесла

Напишано од The Gentleman

Илон Маск вчера за Gardian изјави дека во 2017, во натешкиот период на Тесла, се слушнал со генералниот директор на Apple, Тим Кук со цел купување на овој технолошки и моментно економски гигант.

Оваа вест од Илон Маск доаѓа по објавата на Apple  дека работат на производство на електричен автомобил со напредна технологија на батериии.

Имено, Маск во 2013 година потпишал договор со Google за купување на Тесла.

За авторот

The Gentleman