Економија

Арапските кралеви на нафтата ја симнаа компанијата Apple од тронот

Напишано од Mr. M

Првичната јавна понуда на компанијата Саудиски Арамко (IPO), штотуку стана највредната досега со собрани 25,6 милијарди долари, а нејзините акции ќе започнат со тргување на 11 декември, според Саудиската берза на Тадавул на Твитер. Компанијата има продадено три милијарди акции по цена од 32 саудиски риал (8,53 долари).

Оваа мега флотација ја надмина рекордната листа од 25 милијарди американски долари, направена од кинескиот технолошки гигант Алибаба во 2014 година, пренесува Раша Тудеј.

Во исто време, Арамко го „симна“ престолот на „Епл“ како највредната компанија во светот, достигнувајќи вкупна пазарна вредност од 1.700 милијарди американски долари за разлика од оние 1,170 милијарди американски долари на компанијата Епл.

За авторот

Mr. M