Спорт

Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, РБ Лајпциг и Баер Леверкузен донираа 20 милиони евра за помалите клубови

Напишано од Mr. M

Борусија Дортмунд, Баерн Минхен, РБ Лајпциг и Баер Леверкузен се собраа да создадат фонд за солидарност од 20 милиони евра за да им помогнат на германските клубови во првите два степени да застанат од потенцијалната финансиска криза за време на пандемијата на коронавирус.

Бундеслигата и втората дивизија во Германија се очекува да продолжат на почетокот на април, но извршниот комитет на организациското тело (ДФЛ) препорача сезоната да биде прекината најмалку до 30 април, што ќе влијае на приходите на клубовите.

Дортмунд рече дека четирите клубови, кои учествувале во Лигата на шампионите оваа сезона, ќе го одземат својот удел во приходите на националните медиуми – приближно 12,5 милиони евра – и ќе додадат 7,5 милиони евра. „Подготвени сме да им помогнеме на другите професионални фудбалски клубови ако во крајна линија станува збор за ублажување на финансиските ефекти на пандемијата“, рече извршниот директор на Дортмунд, Ханс-Јоаким Вацке.

 

За авторот

Mr. M