Автомобили

BMW автомобилите низ годините

Напишано од The Gentleman

Bavarian Motor Works, или позната како BMW е основана во Германија во 1917 година во стара фабрика за производство на авиони на крајот од Првата светска војна. Откако се соочија со финансиски потешкотии низ поголемиот дел од 1950-тите и 1960-тите, се појави во 1970-тите и почна да ги произведува некои од најпознатите иконски спортски автомобили во светот.

Ајде малку да прошетаме низ почетоците до сегашноста на овој бренд…

BMW 3/15 беше првиот автомобил произведен од германскиот производител на автомобили. Беше откриен во 1927 година.

BMW 315/1 беше произведен помеѓу 1934 и 1937 година.

Кон крајот на 1930-тите, 327 и 328 автомобили беа најпопуларните производи на BMW

1940 BMW 328 Touring Coupe беше еден од 25-те финалисти за наградата Car of the Century во 1999 година.

 

Елвис Присли беше сопственик на бел BMW 507.

Во 1961 година дојде BMW 1500, првиот модел во линијата “Нова класа”.

Вториот најдобро продаван модел на BMW (по серијата 3) започна во 1972 година како луксузен автомобил со средна големина и во различни времиња доаѓа во облик на хечбек

БМВ го направи оригиналната голема 7-серија од 1977 до 1987 година. Тоа беше луксузен седан со четири врати.

BMW Motorsport е основан во 1972 година и е одговорен за сите моторни спортски активности на BMW.

BMW го дебитираше X5 SUV во 1999 година со рачен или автоматски погон на четири тркала.

Одличниот BMW M6 е одлична верзија на BMW 6-серијата со високи перформанси

DL_Multifresh_300x250.jpg

За авторот

The Gentleman