Автомобили

Brabus со најмоќна SUV верзија досега

Напишано од Mr. N

Одличниот тим на компанијата Брабус го претстави својот најмоќен SUV досега – најновиот Brabus V12 900…

Премиерно претставен минатиот месец на Саемот за автомобили во Франкфурт, новиот Brabus SUV ќе биде достапен во ограничено издание од само 10 единици. Новиот SUV Brabus е во основа мерцедес-AMG G 65 напојуван од монструозен 6,3 литарски V12 мотор, наместо вообичаениот погон на V8.

Brabus V12 900 сега располага со неверојатни 900 коњски сили, систем со погон на сите тркала и деветостепен автоматски менувач. Тежината на автомобилот достигнува огромни 2.660 килограми, но тоа не го спречува за да крене од нула до сто милји на час за само 3,8 секунди. Неговата најголема брзина е ограничена на 280 километри на час, но тој веројатно би можел да ја надмине ознаката од три милји.

Новиот Brabus V12 900 има почетна цена од 660,000 американски долари без данок, и треба да бидете брзи доколку сакате да го купите, поради ограничениот број на само 10 единици што го споменавме погоре.

 

DL_Multifresh_300x250.jpg

За авторот

Mr. N