Спорт

Business Insider ги рангираше најдобрите 10 фудбалери во светот во моментов

Напишано од Mr. M

Business Insider направи листа од најдобрите 10 фудбалери во светот во моментов. Списокот повеќе одговара на способноста отколку за формата, што ги олеснува факторите како што е соодветноста на играчите во нивните тековни клубови, повредите и потенцијалот. Три француски ѕвезди ги сочинуваат првите десет – Н’Голо Канте, Пол Погба и Килиан Мбапе – но нема повеќе место за Португалецот Кристијано Роналдо.

Калиду Кулибали -Наполи, Речиси сите најголеми клубови во Европа се шпекулира дека се заинтересирани да го одведат Калиду Кулибали од Наполи.

Koulibaly

Садио Мане, Ливерпул – Кога на некого му е одобрен квалитетот од страна на Лионел Меси, знаете дека тие мора да бидат добри. На FIFA Best Awards, аргентинецот го изгласа Садио Мане за свој играч број еден во светот.

Mane

Еден Хазард, Реал Мадрид- Малкумина во светскиот фудбал имаат подобри дриблинг способности од Еден Хазард. Тоа е најдобро демонстрирано со фактот дека во текот на минатата деценија, белгиецот комплетираше поуспешни дриблинзи од кој било друг играч во Премиер лигата.

Eden Hazard

Пол Погба, Манчестер Јунајтед- Пол Погба не влезе ниту во првите 50 од најдобрите играчи на Бизнис Инсајдер од списокот за 2019 година. Откако се пресели во Манчестер Јунајтед во 2016 година, французинот не успеа да ја реплицира формата што ја покажа во претходниот клуб Јувентус. Сепак, тоа не е негова вина.

Pogba

Килиан Мбапе, ПСЖ- Ако го погледнете трофејниот кабинет на Калјан Мбап, не би поверувале дека тој има само 21 година. Светски куп, три титули во Лига 1 и Купот на Франција се само неколку негови колективни почести. Поединечно, тој ја освои наградата „Златно момче“, трофејот на Лига 1 играч на сезоната и награда за најдобар стрелец на Лига 1.

Mbappe

Кевин Де Бруин, Манчестер Сити- Ако Кевин Де Брујн би бил автомобил, тој би бил Фантом „Ролс Ројс“. Екслузивно, елегантно и луксузно, но со моќен мотор од 450 КС скриен под неговиот аспиратор. Белгиската ѕвезда ја игра играта без напор, но до уништувачки ефект.

De Bruyne

Вирџил Ван Дијк, Ливерпул- „Помислете на најдобрите дефанзивци во историјата на Премиер лигата – Џон Тери, Рио Фердинанд и Немања Видиќ. Ван Дијк е сите тројца играчи вклучени во еден.

Van Dijk

Нголо Канте, Челзи- На теренот, Н’Голо Канте не игра како суперerstвезда. Тој нема одлична работа со нозе, ретко постигнува голови, но нема никогаш да го видите изморен или истоштен. Секогаш е на врвот на својата игра, стабилен без грешки.

Kante

Нејмар, ПСЖ- Нејмар немаше особено добра 2019 година. Повреди, суспензии, лоша форма, гласини за трансфер во тек, и проблеми надвор од теренот, сите направија за една од најлошите години во неговата кариера. Сепак, бразилецот останува исклучително талентиран фудбалер, кој има можност да смени игра како никој друг играч во светскиот фудбал, освен Лионел Меси.

Neymar

Лионел Меси, Барселона- Сè што и секој друг играч прави веднаш се споредува со Аргентинецот. Зошто? Тој е најдобар. На сè. Тој трча со топката како ниеден друг играч, додава подобро од сите други, и, се разбира, тој постигнува најмногу голови – вкупно 717 до денес.

Messi

За авторот

Mr. M