Во светот на часовниците

Часовникот кој е продаден за неверојатни 31 милион долари

Напишано од Mr. M

Швајцарскиот производител на часовници Patek Philippe беше на аукција за рекордни 31 милиони долари. Ова е најскапиот часовник продаден на аукција. Моделот на овој часовник се вика Grandmaster Chime 6300A-010, а беше дизајниран да биде на аукција за добротворни цели што се одржа во Женева.

Двостраното куќиште на часовникот  е изработен од не’рѓосувачки челик, додека основите на двата бројчаника се изработени од 18к розово и црно злато.

Парите од предметите на аукција во Женева ќе бидат искористени за лекување на генетски нарушувања кои предизвикуваат прогресивна дегенерација на мускулите.

DL_Multifresh_300x250.jpg

За авторот

Mr. M