Мода

Дали знаете дека постојат дури 10 видови на машки кошули?

Напишано од Пјер

Парче облека без кое не може да се функционира. Машкиот стил и кошулите се спој кој секогаш ќе постои. А на наша среќа, кошули има многу, од хипстерски, до ретро и класични. Може да ги комбинирате секојдневно, на работа, факултет, дневно кафе, журка, или некоја свечен формален настан.

Во продолжение листа на сите десет можни комбинации, па гледајте да имате барем пола од нив во вашиот репертоар –

Oxford Button-Down Shirt – класика која може да ја носите насекаде

The Best Oxford Shirts for Men

uniqlo OXFORD LONG SLEEVE REGULAR FIT SHIRT - click to buy ct Slim fit button-down washed Oxford plain shirt - click to buy GANT Regular Fit Pinpoint Oxford Shirt - click to buy Polo Ralph Lauren Slim Fit Oxford Shirt - click to buy

Dress Shirt – формална, претежно во комбинација со сако и одело

The Best Dress Shirts For Men

t.m.lewin Marcella Regular Fit Evening Dress Shirt - click to buy hawes and curtis Formal White Extra Slim Fit Evening Shirt - click to buy turnball and asser WHITE PLEATED COTTON DRESS SHIRT - click to buy emma willis Ivory Cotton Pique Bib Shirt - click to buy

Cuban Collar Short Sleeve Shirt – хавајка, хит во лето, комбинирање со коктели

The Best Cuban Collar Shirts For Men

MR P. Striped cuban collar Shirt - click to buy H&M cuban collar Short-sleeved shirt - click to buy percival Cuban Short Sleeve Shirt - click to buy river island Dark red slim fit revere shirt - click to buy

Overshirt – замена за блузите, претежно за ладните месеци од годината, во комбинација со фраерски маички

The Best Overshirts For Men

CARHARTT MASTER OVERSHIRT - click to buy THE LOST EXPLORER Sloth Organic Cotton-Ripstop Overshirt - click to buy topman Green Zip Pocket Long Sleeve Overshirt - click to buy arket cotton twill overshirt - click to buy

Flannel Shirt – тинејџерска, хипстерска, скејтерска, како сакате така

The Best Flannel Shirts For Men

NN07 NEW DEREK FLANNEL CHECK SHIRT - click to buy next Long Sleeve Two Pocket Flannel Shirt - click to buy J.CREW Slim-Fit Buffalo-Checked Cotton-Flannel Shirt - click to buy PORTUGUESE FLANNEL TECA SHIRT - click to buy

Office Shirt – банкарска

The Best Work Shirts For Men

turnball & asser END-ON-END SHIRT WITH CLASSIC COLLAR - click to buy Kin by John Lewis Stretch Cotton Poplin Slim Fit Shirt - click to buy uniqlo EASY CARE OXFORD STRETCH SLIM FIT LONG SLEEVE SHIRT - click to buy ct Slim fit semi-cutaway business casual blue shirt - click to buy

Chambray – француска калсика, со неограничени можности

The Best Chambray Shirts For Men

J.CREW Cotton-Chambray Shirt - click to buy PAUL SMITH Embroidered cotton-blend chambray shirt - click to buy NUDIE HENRY SHIRT - click to buy topman Blue Denim Chambray Long Sleeve Shirt - click to buy

Classic Short Sleeve Shirt – татковската кожула со кратки ракави, која не многу ја препорачуваме за младите момци со стил

The Best Short-Sleeve Shirts For Men

reiss GOFF SLIM FIT SHORT SLEEVED SHIRT - click to buy BEAMS PLUS Slim-Fit Button-Down Collar Paisley Cotton-Jacquard Shirt - click to buy jaeger SHORT SLEEVE LINEN SHIRT - click to buy H&M Short-sleeve shirt Regular fit - click to buy

Denim Shirt – тексас на се стои

The Best Denim Shirts For Men

Levi's Denim Shirt - click to buy Edwin Long Sleeve Denim Shirt - click to buy jaeger DENIM SHIRT - click to buy H&M Denim shirt Regular fit - click to buy

Linen – ленено оди на се, поготово во лето

The Best Linen Shirts For Men

M&S COLLECTION Pure Linen Shirt with Pocket - click to buy next Long Sleeve Pure Linen Shirt - click to buy John Lewis Linen Shirt - click to buy PORTUGUESE FLANNEL Linen Long Sleeve Shirt - click to buy

За авторот

Пјер