Архитектура Селебрити

Домот на познатите: Куќата на Роџер Федерер вредна 7 милиони евра

Напишано од Mr. M

Пред неколку години, Роџер Федерер се пресели од својот роден град Базел во градот Волро кој претставува рај за Швајцарија.

Тој таму изградил прекрасна вила која вреди 7,3 милиони евра.

Оваа куќа има три нивоа, стаклени ѕидови, базен и неверојатен поглед кон езерото. Куќата е изградена во 2014 година и има повеќе од 500 квадратни метри.

Покрај Роџер Федерер на ова место живеат и Кими Раиконен и Фелипе Маса.

За авторот

Mr. M