Економија

Елон Маск го зголемува своето богатство

Напишано од The Gentleman

Сопственикот на Амазон Џеф Безос е убедливо најбогат човек на светот, додека директорот на „Тесла“, Елон Маск го престигна извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг и стана четврта најбогата личност во светот.

Акциите на производителот на електрични возила се зголемија скоро 10 проценти вчера, со што вредноста на Маск се зголеми за 8,3 милијарди долари и сега изнесува 105,4 милијарди долари.

Цукерберг има нето вредност од 100,6 милијарди долари и е на 5-то место.

За авторот

The Gentleman