Пијалоци

Еспресо Смути за добар почеток на денот

Напишано од Нино

Доколку сабајлечки не можете да се одлучите во изборот помеѓу смути и утринско кафе, еве го нашиот одговор. Банана Еспресо Смути!

Едноставна комбинација од вашиот омилен смути додаток – бананата, со додаток од еспресо и бадемово млеко. Еве ги сите основни и дополнителни состојки.

Потребни Состојки:

 • 1 банана (замрзната по можност)
 • 1 чашка бадемово млеко
 • 2 лажички овесни снегулки
 • 1 лажичка путер од кикиритки
 • еспресо граноли (по ваш избор)
 • 1 коцка мраз

Дополнителни состојки:

 • цимет
 • морско оревче
 • чиа
 • мед
 • какао

Како да го направите:

За авторот

Нино

Нино е алфа и омега за техничкиот дел, неговата работа е одржувањето на моторот кој го движи Friday. Кога не работи на Friday обично дизајнира сајтови во Why Not Communications, прописно навлечен на сите серии кои вклучуваат магии и змејови обожава кафе и музика. Доколку нешто не функционира на Friday како би требало или вашиот банер доцни со поставување тој е човекот кој би требало да го обвините :)