Метрополи

Eвропски градови иделани за есенска викенд авантура

Напишано од The Gentleman

Не постои подобра понуда за патување како што е градската есенска викенд авантура. Знаеме дека е тешко да се инспирирате себеси, бидејќи деновите стануваат се пократки и дождот се повеќе се засилува, па создадовме листа на одлични дестинации за Европа и предлози за тоа што да јадеме, да видиме и да доживееме на секоја дестинација. Се надеваме дека ќе најдете нешто што ви се допаѓа!

Иако, ни се затворени границите со голем број на држави, сепак ова останува да бид ереалност за оние кои можат да отидат.

Барселона, Шпанија

Што треба да посетите: Паркот Гуел кој ви овозможува прекрасен поглед на цела Барселона од неверојатна височина, како и неверојатни мозаици и уметности кои потекнува од Гауда. Бидејќи Барселона е претпознатлива по топлото време низ целата година, веројатно ќе осетите и некои сончеви зраци.

Што треба да почувствувате: Мозаиците на Гауда и турнеја низ Ел Борн  

Што треба да јадете: Тапас- најдете дупка во ѕидот и вкусете ги Шпанските специјалитети, никогаш нема да погрешите!

Рим, Италија

Што треба да посетите: Колосеумот- Иако треба да се подготвите себеси и да ги ослободите вашите ракави, бидејќи ќе ја споделите оваа турнеја со многу посетители, Колосеумот е атракција која вреди да се посети во Рим.

Што треба да почувствувате: Италијанско еспресо направено од страна на локален бариста во Рим

Што треба да јадете: Тестенини, Пица, Сладолед!!  Сериозно, доколку вашето патување во Рим е наменето само за јадење, вие сеуште ќе го имате едниот од најдобрите викенди во вашиот живот.

Лондон, Велика Британија

Што треба да посетите: Националната галерија. Овој бесплатен музеј е домаќин на слики од уметници како Ван Гог, Да Винчи, Ботичели, Констебл и Реноар. Тоа е точно и вреди да се посети, иако, најверојатно сакате да ја планирате вашата посета кога нема да има многу туристи со цел целосно да уживате.

Што треба да почувствувате: Инстаграм турнеја од Лондон помогната од страна на експерт во социјалните медиуми

Што треба да јадете: Риба и чипс е главниот специјалитет кој вреди да се проба. Но, дали знаете дека во Лондон има и неверојатна индиска храна? Ако сте обожавател на зачинети вкусови, дефинитивно посетете индиски ресторан, додека сте во Лондон!

Стокхолм, Шведска

Што треба да посетите: Големиот музеј кој се наоѓа под отворено небо Скансен. Тука можете да одите низ историјата и да влезете во некои историски куќи, од разни времиња, каде што вистинските познавања на актерите ги играат улогите на луѓето кои живееле таму. Дефинитивно вреди да се посети, дури и за време на дождлив ден!

Што треба да почувствувате: Турнеја со метро наменета за Шведската уметност

Што треба да јадете: Шведски плескавици и солени бомбони. Ќе ги најдете плескавиците во било кој традиционален скандинавски ресторан, додека бомбоните можете да го најдете во било која продавница за бонбони или самопослуга. Вкусно!

Берлин, Германија

Што треба да посетите: Берлинскиот ѕид. Прошетајте низ остатоците од ѕидот и вкусете ја историјата заедно со политичките графити.

Што треба да почувствувате: Фото студија со професионален фоторепортер

Што треба да јадете: Берлин има изненадувачко добра вегетаријанска храна, што го прави градот совршен и екстра вкусен за оние кои се љубители на веганската исхрана, и за сите други, навистина. Јадете зелено во Берлин и чувствувајте се наполнет и подобар, кога вашето патување е готово!

За авторот

The Gentleman