Селебрити

Флојд Мејведер не е веќе најбогатиот спортист, новиот крал е Лионел Меси

Напишано од Mr. M

Флојд Мејведер ужива во своето огромно богатство, но според најновите информации од Форбс, тој не само што не е на врвот најплатен спортист за последнта година, тој не е ниту во првите 100. Новиот крал е легенда на Барселона, Лионел Меси, кој се искачува на тронот со извонредни $ 18 милиони повеќе од неговиот најблизок ривал (и на листата и на теренот) – Кристијано Роналдо.

Еве ја целосната листа на спортисти кои заработиле најмногу во последната година:

Лионел Меси – 127 милиони долари
Кристијано Роналдо 109 милиони долари
Нејмар 105 милиони долари
Канело Алварез $ 94 милиони
Роџер Федерер 93,4 милиони долари
Расел Вилсон 89,5 милиони долари
Арон Родерс $ 89.3 милиони
Леброн Џејмс 89 милиони долари
Стивен Кари 79,8 милиони долари
Кевин Дурант 65,4 милиони долари

DL_Multifresh_300x250.jpg

За авторот

Mr. M