Автомобили

Германскиот гигант Volkswagen руши рекорди… Продадени 11 милиони возила за еда година

Напишано од Mr. M

Германскиот автомобилски гигант Фолксваген објави рекордна продажба минатата година. Во соопштението се вели дека VW испорача 10,97 милиони возила во 2019 година. Во претходната година, VW продаде 10,83 милиони возила. Фолксваген објави рекордна годишна продажба со која може да се утврди дали ја задржува својата круна како најголем производител на автомобили во светот.

Компанијата со седиште во Волфсбург, Германија, во вторникот соопшти дека испорачала 10,97 милиони возила во 2019 година, што е повеќе од 2018 година кога компанијата продаде 10,83 милиони возила.

Тојота ќе ги пријават своите бројки во наредните недели. Тојота во декември процени дека вкупната сума за 2019 година ќе изнесува 10,72 милиони, што би го оставило зад Фолксваген.

Генерал Моторс ја одржуваше титулата повеќе од седум децении пред да ја загуби  од Тојота во 2008 година.

Фолксваген потенцира дека деловната цел не е да се биде лидер во продажба, туку наместо тоа се фокусира на своите финансиски резултати.

Фолксваген успеа да ја зголеми продажбата и покрај намалувањето на глобалните пазари за автомобили. Тоа значи дека нејзиниот удел на пазарот е зголемен во однос на конкуренцијата. Продажбата е зголемена со силни резултати на својот домашен пазар во Германија, САД и Бразил, додека продажбата се намали во азиско-пацифичкиот регион.

 

За авторот

Mr. M