Технологија

Како изгледа најголемиот авион во светот?

Напишано од Mr. M

Како што се развива технологијата, така многу работи одат напред и напредуваат. Една од нив е авионите. Денеска ќе ве запознаеме со Стратоланч, или најголемиот авион во светот кој за прв пат имаше тест полетување. Она што е интересно кај овој авион е што има две тела и одгромен распон на крилја.

Во видеото подоле ќе може да видите како изгледал првиот лет со најголемиот авион во светот.

 

Авионот во саботата полетал од воздушната и вселенска станица во Мохаве, околу 150 километри северно од Лос Анџелес. Летал на висина до пет километри и извел повеќе маневри, вклучително и симулирано слетување.

За авторот

Mr. M