Забава

Какви видови на хобија практикуваат најуспешните луѓе?

Напишано од Nikola

Најуспешните луѓе знаат дека постојат повеќе работи во животот, отколку јадење, работење и спиење. Секој треба да ужива во своето слободно време, искористувајќи го на најдобар можен начин, со превземање на хобија кои можат да ви помогнат да станете поуспешни.

Свирење на музички инструмент, може да ја стимулира вашата креативност, аналитичките вештини и другите моторни вештини. Читањето книги, од друга страна, ја зголемува вашата интелегенција, додека атлетиката ја подобрува менталната активност.

Ворен Бафет свири на укулеле (музички инструмент), додека Џорџ Буш и Мариса Мајер сакаат да цртаат и готват.

За додатна инспирација, ви претставуваме неколку хобија на најпознатите успешни луѓе во светот.

1. Ричард Бренсон обожава да игра шах, особено со своите деца

View this post on Instagram

What have you learned today?

A post shared by Richard Branson (@richardbranson) on

2. Џек Дорси секоја сабота планинари

3. Мерил Стрип обожава да плети

4. Кејт Мидлтон обожава да црта

5. Бил Гејтс слободното време го посветува на играње карти (бриџ)

6. Анџелина Џоли е колекционерка на различни видови на оружја

7. Том Хенкс е колекционер на стари машини за пишување

8. Ворен Бафет во слободно време свири на укулеле (музички инструмент)

9. Опра Винфри обожава да чита и пишува книги

10. Мишел Обама своето слободно време го користи на атлетика

11. Мариса Мајер обожава да готви во слободно време

 

 

За авторот

Nikola