Кариера Музика

Kanye West е новиот најплатен хип-хоп музичар во светот

Напишано од Mr. N

Популарните Yeezy патики го доведоа Kanye West на врвот за првпат, со феноменална заработка од 1,5 билиони долари од продажба во 2019 година.

Kanye West е прогласен за најплатен хип-хоп музичар за 2019 според магазинот Форбс, што претставува огромен успех во неговата музичка кариера.

Минатата година, Џеј Зи ја имаше титулата за најплатен артист во хип-хоп музиката, но после таа година West ја превзема титулата во свои раце со неверојатен скок од 10 позиции на листата на Форбс.

Kanye најголемиот дел од својот успех го должи на Yeezy патиките кои му донесоа над 1,5 милијарди американски долари продажба во 2019 година. Тој неодамна ја објави новата Runner Foam колекција, за која критичарите го исмеваат на социјалните медиуми затоа што изгледаат слично како Crocs папучите.

View this post on Instagram

We got Love 🙌🏾 📸| @zulianiphoto

A post shared by Kanye West (@kanyewestt_official) on

За авторот

Mr. N