Автомобили

Кои автомобили ги сакаат најуспешните луѓе во светот?

Напишано од Mr. M

Некои од најуспешните светски технолошки лидери имаат прилично скромен вкус кога станува збор за автомобилите.

Всушност, најбогатиот човек во светот, извршниот директор и основач на „Амазон“ – Џеф Безос – беше виден како вози Honda Accord во 2013 година. Имајќи го ова во предвид, решивме да откриеме какви автомобили возеле некои други големи имиња во технологијата.

Главниот извршен директор на Фејсбук и основач Марк Закерберг вреди повеќе од 75 милијарди долари што го прави петтото најбогато лице во светот. И покрај ова, тој е далеку од екстравагантни вкусови кога станува збор за автомобили, облека и патувања. Тој е виден во црна Acura TSX, хечбек од Фолксваген и Honda Fit, кои двете заедно се вредни под 30.000 американски долари.

Безос, основач и извршен директор на „Амазон“, е моментално најбогатата личност во светот, но сепак не сака да се расфрла на скапите автомобили. Тој во 2013 година управувал со Honda Accord.

Како извршен директор на Тесла, изборот на Елон Маск нема да биде огромно изненадување. Во неодамнешниот твит, Маск откри дека има фаворити и претежно го вози „Tesla Model S Performance“, кој чини околу 90 000 долари.

Гејтс, наводно, е страствен колекционер на луксузни автомобили. Тој во неодамнешното интервју и кажал на Елен Деџенерис дека неговиот најголем впечаток откако го основал „Мајкрософт“ е купување супер-супер Порше 911, што подоцна го продал.

Џек Ма е основач и претседател на групата Алибаба, најголемата кинеска компанија за е-трговија и еден од најбогатите луѓе во светот. Но, вие не би можеле да го кажете тоа од неговиот избор на автомобил. Ма, наводно, вози SUV Roewe RX5, кој чини од 15.000 американски долари.

Лери Пејџ и Сергеј Брин во моментов се 10-ти и 11-ти најбогати луѓе во светот, што значи дека личните авиони и јахти не се многу за нив. Како и да е, дуото на Гугл се поконзервативни кога станува збор за нивниот избор на автомобили и двајцата ја поседувале Toyota Prius.

Само-направениот милијардер бизнисмен Ричард Бренсон е човекот кој стои зад Вирџин груп и вреди околу 4 милијарди долари. Додека Бренсон поминува дел од своето време на неговиот приватен авион, тој исто така вози Range Rover, кој му е подарен оваа година од брендот. Во неодамнешното интервју, Бренсон рече дека неговиот прв автомобил бил Морис од 1968 година.

За авторот

Mr. M