Селебрити

Кој е Милош Биковиќ – Балканскиот Леонардо Ди каприо

Напишано од Пјер

Важи за еден од најталентираните глумци во регионот, кој сигурно ќе го освојува и светот. Милош Биковиќ, или балканскиот Леонардо Дикаприо е роден на 13 јануари 1988 во Белград.  Своето училиште го завршува во Белград, а пото а се запишува на Факултет за драмски уметности во Белгард во класата на Драган Петровиќ заедно со Нина Јанковиќ, Јелисавета Оршанин, Тамара Драгичевиќ, Ања Алач.

Уште како мал неговите родители се разведуваат, а неговиот татко се сели во Германија.

Биковиќ својата прва улога ја има во телевизиската серија Стижу долари (2004 — 2005), каде го игра Небојша, и оваа улога му донесе голема популарност. Значителна улога остварува во серијата Бела лађа (2006 — 2011), а најголема популарност стекна со улогата во филмот Монтевидео, бог те видео! каде свое режисерско деби има Драган Бјелогрлиќ. Но, во последните години е актуелен по филмот и хит серија Јужни Ветар, каде ја игра улогата на Петар Мараш.

Милош Биковиќ има и руско државјанство, и тоа му е дадено од страна на Владимир Путин лично како благодарност за придонесување на руската култура во светот.

Биковиќ важи за еден од најголемите фраери од балканот, кој е миленик на многу жени.

Во минатото беше во врска со една од најубавите манекенки и актерки Саша Лус.

View this post on Instagram

За моей спиной – Национальный театр Сербии. Я там играю уже 7 лет. Спектакль называется «Дама с камелиями». Я считаю, что для развития актера театр очень важен. Сцена не терпит лжи и у тебя нет возможности повторить, если ошибся. Потому что это происходит здесь и сейчас. Театр – это уникальная форма искусства, живой контакт со зрителем, энергетический обмен. Поэтому я его так люблю. И ты никогда не знаешь, как в следующий раз сыграешь, и то, что сыграл сегодня никогда больше не повторится Narodno Pozorište. ,,Dama s kamelijama’’ igramo je već 7 godina. I svak predstava je jedinstvena i neponovljiva. A najdragocenije u pozorištu je razmena energije sa publikom i njeno učešće u tom činu igre. #милошбикович #мойбелград #национальныйтеатр

A post shared by Miloš Biković (@bikovic) on

View this post on Instagram

Прогулялся с @okmagazine_ru по моему родном Белграду. Здесь гамма света другая. И по-другому город дышит. Если этот кусочек славянской Европы на фотографии вам нравится, то представьте себе, как красив Белград вживую. А пока вы еще не доехали сюда, можете посмотреть на город в нашей комедии «Отель Белград». Репортаж из Белграда по ссылке в профиле, а фильм – в кинотеатрах! Увидимся) Moj Beograd. Očima ruskog fotografa Hotel Beograd je od juče u bioskopima sirom Rusija! U srpskim bioskopima će biti od 12 marta! Vidimo se! #Belgrade #любимыйгород #премьера #отельбелград #hotelbeograd

A post shared by Miloš Biković (@bikovic) on

 

 

 

За авторот

Пјер