Спортски вести

Кој заслужува да биде најдобар фудбалер во Европа?

Напишано од Mr. M

Дефанзивецот на Ливерпул, Вирџил Ван Дијк, Меси и Кристијано Роналдо се наоѓаат во тесната конкуренција за најдобар играч на Европа за сезоната 18/19.

Според сите резултати досега направени фаворти е Ван Дијк во изборот на 55 новинари од сите земји членки од УЕФА и 80 тренери од учесниците на групната фаза од двете европски натпреварувања.

Победникот ќе биде дознаен на 29 август за време на ждрепката за новата сезона на Лигата на Шампионите.

Досега рекордер со три награди е Кристијано Роналдо, па после него следува Линоел Меси со две.

За авторот

Mr. M