Автомобили Економија

Компанијата Дајмлер има за цел да отпушти 10.000 работни места поради електричните автомобили

Напишано од Mr. M

Германскиот мултинационален производител на автомобили „Дајмлер“ објави дека планира да намали 10.000 работни места ширум светот до крајот на 2022 година. Компанијата планира да не пополни слободни места без да понуди отпремнина за вработените во германската администрација во Германија.

Компанијата на 14 ноември објави дека планира да ги намали трошоците за 1,4 милијарди евра со елиминирање на десет проценти од дирекциите и другите мерки. Во соопштението се вели дека Дајмлер се согласил со неговиот работнички совет за принципите за намалување на структурата на компанијата, што двете страни детално ќе ги утврдат во наредните недели.

Во соопштението се вели дека компанијата, во која се вработени 300 000 луѓе, има за цел да намали „илјадници“ работни места низ целиот свет во текот на три години, при што началникот на персоналот Вилфред Порт вели дека бројот на намалувања на работните места “ќе биде со пет цифри, но во долниот опсег “, Објави ДПА.

Дајмлер, покрај намалувањето на бројот на работни места, најави понуди до вработените да го скратат своето работно време неделно, додека на привремените вработени во администрацијата ќе им бидат продолжени договори „многу рестриктивно“.

Главниот извршен директор Ола Калениус пред новинарите кон средината на ноември изјави дека построгите спецификации на ЕУ за емисија на јаглерод диоксид и преселбата на поголеми електрични возила го отежнуваат опстанокот на компанијата од Штутгарт. Тој рече дека Дајмлер е под влијание на трговската војна меѓу Кина и САД, бидејќи воведени се нови царински давачки во Кина за автомобили изработени од САД.

Daimler AG е германска мултинационална компанија за производство на возила со седиште во Штутгарт, со фабрики со седиште во Европа, Азија, Африка и Америка. Дајмлер поседува или има интереси за неколку брендови автомобили, автобуси, камиони и моторцикли, меѓу кои и Мерцедес-Бенц, Мерцедес-АМГ, Смарт Кар, Детроит Дизел, Фрејтлер, Вестерн Стар, Томас Билт Базиз, Сетра, БаратБенк, Мицубиши Фасо, МВ Агуста како и акции во компаниите Денци, КАМАЗ и Групацијата Beading Automotiv Group.

Дајмлер продал 3,3 милиони возила во 2017 година, што го прави тринаесеттиот производител на автомобили и најголем производител на камиони во светот.

DL_Multifresh_300x250.jpg

За авторот

Mr. M