Економија

Крај на деценијата! Неколку важни работи кои ја одбележаа…

Напишано од Mr. M

Во деценијата што започна со големата нуклеарна катастрофа во Јапонија предизвикана од земјотресот и цунамито, светот се фокусираше на екстремните временски услови и нивните последици. „Арапската пролет“ доведе до крвопролевање во Сирија, егзодус на бегалци и насилство од џихадистите. Откако започна деценијата со надеж дека ги разбуди немирите на Блискиот исток, таа заврши така што авторитарните лидери дојдоа на власт во неколку држави.  Либискиот лидер Моамер Гадафи беше соборен во бунт поддржан од НАТО. Во Египет, протестите на плоштадот Тахрир во Каиро го означија крајот на владеењето на Хосни Мубарак, но земјата заврши една деценија во цврста контрола на претседателот Абдел Фатах ел Сиси, поранешен генерал.

Раселени милиони луѓе- Судбината на милиони луѓе во Сирија исто така се смени. Протестното движење против Асад се претвори во крвопролевање и на крајот во страшна граѓанска војна. За осум години од почетокот на 2011 година, повеќе од 370.000 луѓе се убиени, а милиони раселени. Конфликтот се зафати со глобални карактеристики. Бран бегалци од Блискиот исток ја „поплави“ Европа и предизвика криза во земјите-членки и самата Унија.

Победа на Трамп- Доналд Трамп победи во САД. Во 2016 година, за некои се чинеше незамисливо дека градежниот „крал“ кој беше ѕвезда на забавата на реалноста може да излезе во прв план на најголемата светска економија. Трамп е климатски скептик, противник на имиграцијата. Успешната американска економија ги зголемува неговите шанси за добивање нов мандат следната година.

Брексит ја обележа разделбата на Велика Британија од ЕУ, при што шведската тинејџерка Грета Тинберг вршеше притисок за активистички правила и ја подигна јавната свест за важноста на борбата против климатските промени.

Во деценијата што започна со големата нуклеарна катастрофа во Јапонија предизвикана од земјотресот и цунамито, светот се фокусираше на екстремните временски услови и нивните последици.

Меѓународната заедница успеа да постигне договор за Парискиот договор за климата 2015 година, но ветувањата не се доволни и САД се повлекоа од тој план.

Односите меѓу мажите и жените, исто така, беа во фокусот на изминатата деценија.

Доминација на социјалните мрежи- Движењето ME TOO, кое се рашири низ целиот свет, по низата обвиненија против холивудскиот продуцент Харви Вејнштајн, ги охрабри жените да се спротивстават на насилниците и доведоа до пад на многу моќни мажи.

Исто така, прашањето за полот и идентитетот излезе на виделина и многумина го редефинираа што значи да се биде маж или жена – или никој од тоа.

Изминатата деценија го означи и целосниот пробив на социјалните мрежи, особено Фејсбук. Секој месец, 2,4 милијарди луѓе редовно користат Фејсбук, најголемата социјална мрежа во светот.

За авторот

Mr. M