Автомобили

Кратко запознавање со новиот болид на Ферари за 2020 година

Напишано од Mr. M

При дизајнирање на новиот болид, главната идеја на Ферари беше да се подобри аеродинамиката на самиот автомобил. Новиот болид на Ферари Ф1 беше именуван SF1000 во чест на 1000-тата трка во која Скудерија Ферари ќе учествува во текот на сезоната 2020, на Големата награда на Канада.

Многумина се прашуваат дали легендарниот италијански производител со болидот SF1000 ќе се врати на победничкиот трон за прв пат од 2008 година.

За авторот

Mr. M