Автомобили

Мало, а брзо како ракета, Abarth ‘695 Rivale’

Fiat продолжува да ја слави соработката со Riva со лансирање на специјална верзија од малиот 500, наречена Abarth 695 Rivale. Под поклопецот се наоѓа 1.4-литарски турбо-бензински агрегат кој испорачува 180 кс и 250 Nm вртежен момент, овоможувајќи му на малиот спортист да забрза од 0-100 км/ч за 6.7 секунди кон максималната брзина од 225 км/ч.

За авторот

martin