Селебрити

Меси донира 1 милион евра во борбата со коронавирусот

Напишано од Mr. M

Капитенот на Барселона, Лионел Меси треба да донира околу 1 милион евра за борбата со коронавирусот. Податоците на владата во вторникот открија дека досега имало речиси 40,000 случаи на „Ковид-19“ во Шпанија, со скоро 2.700 смртни случаи од вирусот. Извори во Каталонија велат дека бројката е околу 1 милион евра што треба да ја донира Меси, што би одговарало на сумата што му ја оставил менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, на Медицинскиот колеџ во Барселона. Дел од парите ќе бидат дадени на клиника во Аргентина.

Исто така во вторникот, претседателот на Заедницата на Мадрид, Изабел Дијаз Ајузо, објави дека Реал Мадрид се обврзал да направи „голема донација“ за да помогне во набавка на клучни медицински материјали во борбата против коронавирусот.

Меси исто така учествуваше во неколку кампањи за подигање на свеста во текот на изминатата недела, истакнувајќи ја важноста да останете дома и да миете раце за да се избегне ширење на вирусот.

За авторот

Mr. M