Автомобили

Најпродаваниот електричен автомобил во светот – NISSAN Leaf

Напишано од Mr. M

NISSAN Leaf е најпродаванит електричен автомобил во светот со продадени неверојатни 380,000 примероци. Покрај огромните напори на Тесла во бизнисот со електрични автомобили, NISSAN е сеуште лидер во оваа област.

Денеска се решивме да ви ја претставиме најновата верзија од NISSAN Leaf. Втората генерација на Leaf доби и Plus издание, поточно Leaf e +. Капацитетот на батеријата е поголем за 62 kWh, а со тоа и автономијата на одлични 363 km или речиси една третина повеќе од стандардната верзија. Покрај овие новости, електричниот погон сега има моќност од 217 КС и 340 Nm што е многу повеќе од основната верзија.

За авторот

Mr. M