Спорт

Највредните фудбалски тимови во светот 2019: Реал Мадрид се врати на врвот

Напишано од Mr. M

Сè уште се вртат огромни пари за највредните фудбалски тимови во светот, бидејќи тие привлекуваат неверојатен број фанови на стадионите и пред телевизорите, особено за Лигата на шампионите. Спонзорите плаќаат повеќе и повеќе пари за да се закачат на овие тимови, знаејќи дека нивните играчи се глобални билборди чии имиња се вградени во срцата и мислите на милијарди.

Реал Мадрид, наводно, ги продал своите спонзорски права на Providence Equity неодамна за однапред исплата на 224 милиони долари во првите четири години од договорот. Минатата сезона се претстави почетокот на договорот за спонзорство на дресовите во Барселона од 246 милиони долари со јапонската е-трговија група Ракутен, како и почетокот на десетгодишниот договор со Најк во вредност од најмалку 174 милиони долари годишно. На крајот од 2018 година, Јувентус најави продолжување на договорот со Адидас вреден 457 милиони долари во текот на осум години.

По двегодишна пауза како највреден тим на фудбалот, Реал Мадрид се врати на врвот, во вредност од 4,24 милијарди долари. Реал Мадрид заработи 100 милиони долари од освојувањето на својата трета по ред Лига на шампиони во 2018 година и, наводно, е на прагот на потпишувањето на најпрофитабилниот договор во историјата на фудбалот – 1,8 милијарди долари во текот на 12 години со Адидас.

Реал Мадрид го следат ривалот Барселона (4 милијарди долари), Манчестер Јунајтед (3,8 милијарди долари), Баерн Минхен (3 милијарди долари) и Манчестер Сити (2,69 милијарди долари).

 

DL_Multifresh_300x250.jpg

За авторот

Mr. M