Водич за готвење

Несекојдневен утрински рецепт: Мексикански такос

Напишано од Mr. N

Мексиканскиот такос претставува рецепт кој верувам ќе ја смени вашата секојдневна утринска рутина.

Состојки:

1 лажица масло

1/4 чаша сецкан лук

1/2 лути сецкани пиперки

1/4 мал компир, исецкан на коцки

2 јајца

2 лажици рендан кашкавал

2 тортиљи подгреани

Подготовка:

Загрејте го маслото во тава на умерена температура и додадете зеленчук и свежи колбаси.Измешајте го месото да стане крцкаво, додека компирот се готви околу 10 минути. Направете кајгана, додадете сирење и завиткајте се во тортиљи и фолија. За две порции.

Хранливи вредности:

Калории: 337

Протеини: 17 грама

Јаглехидрати: 18 грама

Масти: 28 грама

Натриум: 573 милиграма

 

 

За авторот

Mr. N