Филмови

НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАРИ 2020: Џокер со 11 номинации и тесна трка помеѓу кандидатите

Напишано од Mr. M

“Joker”, контроверзната драма за негативецот од Бетмен која предизвика бура реакции поради реалистичното прикажување на екстремното насилство и менталните заболувања, триумфираше на 92та номинација за Оскари, заработувајќи 11 номинации, повеќе од другите филмови.

Три филма се веднаш зад него, со 10 номинации, тоа е : “Once Upon A Time ..In Hollywood” на Тарантино, “The Irishman” на Мартин Скорсезе и “1917” во режија на Џо Пеши. Овие четири филма се номинирани и во категоријата “Најдобар филм”.

Во најпрестижната категорија се уште и “Little Women”, “Marriage Story”, “Parasite” и “Јојо Rabbit”. И оваа година познатото шоу ќе биде без водител и ќе се одржи на 9ти февруари. Погледнете ги сите номинации на следниот ЛИНК.

 

За авторот

Mr. M