Автомобили

Новиот Ford Focus освои 12 награди и рекордна продажба за првите шест месеци

Напишано од Mr. M

Новиот Ford Focus уште на самиот почеток од неговото појавување на пазарот, покажа дека станува збор за еден сериозен автомобил. Тој тоа го докажа преку 12-те награди кои што му беа доделени, вклучувајќи и две титули “Автомобил на годината” – од неговото пуштање во продажба низ Европа во текот на летото.

Она што е исто така доказ за квалитетот е што компанијата Ford продаде повеќе од 42.100 нови Focus автомобили до сега, со спортската верзија на Focus ST-Line, која изнесува повеќе од 40 отсто од продажбата. Еден од шест клиенти на “Focus ” се одлучија за Chrome Blue или Desert Island Blue боите, покрај традиционалните и популарните магнетни сиви и Frozen White бои. Новиот осум-брзински автоматски менувач, исто така, се покажа уште попопуларен кај потрошувачите отколку што се очекуваше.

Самото производство на новиот Focus, се карактеризира со најсовремени технологии. Тој е понуден во хечбек со пет врати и стил на вагон исто така со пет врати. Покрај популарната ST-Line варијанта, сеопфатната постава ги вклучува и стилските Focus Trend и Titanium и зголемување на резолуцијата Focus Vignale. Првиот Focus Active Crossover, инспириран од спортот, сега веќе е достапен и за нарачка.

Светските медиуми, вистинските познавачи на автомобили и најважно купувачите, се изјаснија со доста пофални зборови за новиот Ford Focus, а тоа се рефлектира во големиот број на награди за кои автомобилот победува и стапката на која тие се продаваат низ салоните – изјави Глен Гулд, главен програмски инженер на Focus, Ford  Европа.

Новото искуство на возење кое што го нуди новиот Ford Focus целосно се базира на довербата на клиентите низ цела Европа, а доказ за тоа се титулите “Car of the Year 2019” во Хрватска и Финска.

Предностите за деловните возачи или оние кои се дел од бизнис светот и често патуваат, вклучува оптимизирана ефикасност на горивото од софистицираните EcoBoost бензински и EcoBlue дизел мотори, способност за безжично полнење за компатибилни паметни телефони и FordPass Connect модемските поврзувања. Сите овие технологии се одразуваат со победа на наградите Entrepreneurs Car of the Year awards во Шпанија; Benefit Category award во Чешка и титулата Best Lower-Medium Car на BusinessCar Awards во Велика Британија.

Освен овие, новиот Ford Focus се карактеризира со Compact Class победник во Zeitung Auto Trophy 2018 во Германија и Best Family Car на 2018 Scottish Car of the Year Awards.

Ford Focus, исто така, е еден од седумте автомобили во потесниот избор за наградата “European Car of the Year ” која ќе биде објавена во март 2019 година.

Доставувајќи повеќе внатрешен простор во комбинација со висококвалитетни материјали и изработка, целосно новиот Фокус нуди најсофистицирана палета на Ford-овите технологии за помош при возење, вклучувајќи Adaptive Cruise Control со Stop & Go, Speed Sign Recognition и Lane Centering за без напор преговарање за стоп-старт сообраќај и Ford-ов прв главен екран кој ќе биде понуден во Европа.

Фокус претходно оваа година го доби максималниот безбедносен рејтинг со 5 ѕвездички од страна на независно тело за испитување на несреќи Euro NCAP.

За авторот

Mr. M